Z cyklu księgowa w podróży - Podatki w USA

Z cyklu księgowa w podróży - Podatki w USA

Podatki w USA

Od naszej podróży życia – czyli USA minęło już ponad 3 tygodnie, więc myślę, że czas najwyższy uporać się z podatkami w tymże kraju, tym bardziej, że wiem iż nasi czytelnicy lubią cykl księgowa w podróży.

Na wstępie powiem Wam, że spędziliśmy w USA prawie miesiąc ( bez 4 dni) i po rozmowach z wieloma absolutnie wieloma amerykanami, kraj ten podobnie jak i nasz jest mocno podzielony politycznie Trump/Biden. Nie będę rozwijać swojej myśli, bo wiem, że polityka zawsze powoduje skrajne emocje, zatem na tym zakończmy rozmowy o polityce ;)
Nie mnie jednak jest to kraj ogromnych skrajności. Zdecydowanie zauważa się tam zanik klasy średniej, a szkoda.
Odwiedziliśmy 7 stanów: New Jersey, Nowy Jork, Miami, California, Nevada i Arizona i zdecydowanie cenowo California jest najdroższym Stanem. W San Francisco parking za 1 dobę kosztował 100 dolarów. Trzeba było stamtąd szybko uciekać ;))))
Stany Zjednoczone mają dosyć fikuśny system podatkowy ze względu na fakt, że poszczególne Stany są traktowane jak takie trochę oddzielne Państwa, pomimo, iż zasadniczo stanowią jedną całość. Każdy Stan tworzy własne reguły, ustalają własne prawo, ale podlegają jednemu rządowi.
Jak zatem wygląda system podatkowy w USA i jakie najważniejsze podatki❓ Wyjaśniam poniżej:
Myślę, że bardzo dużym zaskoczeniem dla każdego Europejczyka jest cena jaką musi finalnie zapłacić po zakończonej transakcji. Będąc przy kasie dowiadujemy się, że cena produktu jest nieco wyższa od tej „półkowej” wynika to z faktu, że jest to po prostu podatek naliczany przy zakupie. Ten naliczony extra podatek nazywa się SALES TAX, czyli tzw. Podatek od sprzedaży. W Stanach nie ma podatku Vat, a jest właśnie Sales Tax. W każdym stanie stawka tego podatku jest inna i oczywiście w zależności od rodzaju zakupionego produktu czy usługi się różni. Telewizor i elektronika mogą być opodatkowane według tej samej stawki, odzież czy obuwie i kosmetyki według drugiej, a obiad w restauracji czy zakupy spożywcze w jeszcze innej. W niektórych stanach stawki na poszczególne produkty wynoszą np. 8% czy 10% ceny towaru.
Stany z najwyższym podatkiem od sprzedaży:
• Tennesses - 9,55%
• Arkansas -9,53%
• Louisiana - 9,52%
• Washington - 9,23%
• Alabama - 9,22%
Dziwne prawda?
To zdziwię Was jeszcze bardziej....

Człowiek nie dość, że w sklepie spożywczym kupuje np. wodę i musi do tej wody dopłacić Sales TAx to jeszcze zostaje zaskoczony jednym aspektem – napiwek. Oj tak dobrze czytacie, w Stanach czymś zupełnie normalnym jest fakt, że napiwek jest naliczany w sklepie spożywczym, w teatrze, aptece itp. Przyznam, że to mnie mocno zaskoczyło. Cena za butelkę wody potrafi kosztować 3 dolary do tego dopłacam Sales TAx i jeszcze mnie pytają o napiwek, ale teraz słuchacie w jakiej wysokości: proponowane napiwki, które można wybrać z automatu to: 18%, 20% czy 22%, ale jest również pozycja „Other” czyli inne. Klikasz tam a na terminalu pojawia się pytanie: podaj inny % bądź wybierasz propozycje „No Thank you”. Zgadnijcie co wybieraliśmy? W Polsce czymś absolutnie normalnym jest fakt, że w restauracji daje się napiwki i zawsze tak robię, ale żeby w sklepie spożywczym przy zakupie wody doliczać napiwek 18%? Przyznam, że moja najczęstsza odpowiedź to „No thank you”. Co innego w restauracji.
Jakie jeszcze podatki występują w USA❓
✅Income Tax – Podatek dochodowy w USA
Podatek dochodowy Income tax nakładany jest przez rząd federalny, władze stanowe, a niekiedy też i władze lokalne. Dzieli się więc na trzy składowe:
✅Federal tax, czyli federalny podatek dochodowy.
Podatek dochodowy Federal tax płacony na rzecz państwa jest głównym źródłem funduszy rządu federalnego. Pobierany jest bez względu na stan, uzależniony jest od otrzymanego dochodu. Zasada jest zatem prosta – im więcej zarabiamy, tym więcej podatku płacimy. Stawki w roku 2021 wynosiły od 10-37%. Do tego należy jeszcze doliczyć składki z tytułu FICA (Federalnej Ustawy o Składkach Ubezpieczeniowych), z których finansowany jest system ubezpieczeń społecznych i medycznych dla emerytów i osób najbardziej potrzebujących. Na ten cel pracownikom potrąca się 7,65% dochodu, a drugie tyle odprowadza pracodawca. Osoby samozatrudnione płacą całość 15,3%, ale część z tego zalicza się jako koszt prowadzenia działalności.
Poniżej prezentujemy tabelę opłat FEDERAl TAX:
➡️10% $0 – $9,87 10% dochodu podlegającego opodatkowaniu
➡️12% $9,876 – $40,125 $987.50 plus 12% od kwoty powyżej $9,875
➡️22% $40,126 – $85,525 $4,617.50 plus 22% od kwoty powyżej $40,125
➡️24% $85,526 – $163,300 $14,605.50 plus 24% kwoty powyżej $85,525
➡️32% $163,301 – $207,350 $33,271.50 plus 32% kwoty powyżej $163,300
➡️35% $207,351 – $518,400 $47,367.50 plus 35% kwoty powyżej $207,350
➡️37% $518,401 i więcej $156,235 plus 37% kwoty powyżej $518,400,
✅State tax, czyli stanowy podatek dochodowy
W większości stanów USA oprócz federalnego podatku dochodowego Federal tax pobierany jest jeszcze drugi podatek dochodowy State tax. Podatek stanowy State tax jest oddzielnym bytem i nakładają go tylko niektóre samorządy stanowe, najczęściej na podstawie podatku dochodowego. To obciążenie finansowe nie dotyczy Teksasu, Florydy, Alaski, Południowej Dakoty, Nevady, Wyoming i stanu Waszyngton.
✅Local tax, czyli lokalny podatek dochodowy
Kolejnym obciążeniem jest lokalny podatek dochodowy Local tax, który nie podlega zwrotowi i zostaje przeznaczony m.in. na służbę zdrowia, lokalną policję i edukację. Pod Local tax uwzględnić należy też m.in. The Property tax czy Real estate tax, które pobierane są od wartości nieruchomości. Konstytucja Stanów Zjednoczonych pozwala stanom na ustanowienie innej taryfy podatkowej na paliwo, podatku nieruchomości czy podatku od sprzedaży.
Real estate taxes – Podatek od nieruchomości w USA
Real estate tax to podatek własnościowy, który płaci się za każdą posiadaną nieruchomość. Podatki od nieruchomości płacą właściciele domów, budynków komercyjnych, gruntów czy mieszkań. Co ciekawe, podatkowi mogą podlegać również samochody, łodzie i fabryki. Podatki te odprowadzane są zazwyczaj do władz lokalnych i stanowią ich główny dochód. Finansuje się z nich m.in. miejskie szkoły publiczne, straż pożarną czy instytucje odpowiedzialne za wywóz śmieci i oczyszczanie miasta. Stawki podatkowe różnią się w zależności od wartości danej nieruchomości i lokalizacji, gdyż są one ustalane indywidualnie przez władze lokalne. Podatki w poszczególnych stanach USA, a nawet hrabstwach, mogą więc różnić się od siebie. Oznacza to, że kupując dom w Pensylwanii, możemy zapłacić całkiem inną stawkę niż za taki sam dom w New Jersey, a opłata za dom w hrabstwie Westchester może być wyższa niż w hrabstwie Nassau, mimo że oba leżą w stanie New York.
Noi jak się Wam podobają podatki w Stanach❓ I moje ulubione pytanie, wszędzie dobrze gdzie nas nie ma co❓
Oj księgowi w USA mają co robić, system jest niezwykle skomplikowany i zastanawia mnie jak to jest, że niby zawód księgowego ma za niedługo zniknąć, czyżby❓ Kto te skomplikowane wyliczenia będzie wykonywać❓ Automat❓
Dajcie znać w komentarzu pod postem jak się Wam podoba system podatkowy w USA i do usłyszenia!!

Kancelaria Usług Księgowych Hejne S.K.

ul. Pilotów 19 U 4-5,
80-460 Gdańsk

sekretariat@hejne.pl

58 58 58 913