Ryczałt a może jednak VAT?

Ryczałt a może jednak VAT?

Dzień dobry przy Poniedziałku.


☁️Za oknem dosyć pochmurno, a u nas na tapecie ciekawy case, który przewija się nie tylko u nas w Kancelarii, ale we wszystkich jakie znam, czyli CO WYBRAĆ RYCZAŁT CZY VAT❓


Pora się z tym tematem rozprawić, rozwikłać dylemat czy ryczałt czy jednak VAT i dlatego jesteśmy my ekipa Kancelarii Hejne & Zaremba, która dokładnie wytłumaczy Wam różnicę pomiędzy tymi określeniami.


A zatem mam nadzieję, że jeśli jesteś przedsiębiorcą i czytasz to o czym opowiadam poniżej, wówczas nigdy więcej idąc do swojej księgowej/księgowego nie zadasz standardowego pytania Ryczałt czy VAT.????


Za chwilę dowiesz się, że tu nie ma wyboru, nie ma wyjścia, gdyż są to dwa odmienne podatki i nie można tak po prostu sobie którykolwiek wybrać.


✅Czym zatem jest ryczałt?


Ryczałt jest odmianą podatku dochodowego i jest jednym z czterech podstawowych form opodatkowania takich jak: zasady ogólne, podatek liniowy, karta podatkowa.


Nie każdy podatnik może skorzystać z tej formy opodatkowania, wszystko zależy od tego czym się zajmuje i jeśli ustawa nie wyklucza korzystania z tej formy, to śmiało możemy się według niej rozliczać.
Ryczałt jest nietypową formą rozliczeń polegającą na tym, że podatek płacimy od przychodu, czyli od tego co uzyskaliśmy wystawiając fakturę czy paragon klientowi.


Czy ta forma rozliczeń jest korzystna? Bardzo często owszem jest, gdyż stawki ryczałtu bywają bardzo atrakcyjne i są następujące: 3%, 5.5%, 8.5%.,12,5% 17%, 20%.


✅ Czym jest podatek VAT?
– podatek od wartości dodanej, podatek pośredni, pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami, którego konstrukcja zakłada brak kaskadowego nakładania się podatku poprzez zastosowanie mechanizmu odliczenia podatku pobranego w poprzednich etapach obrotu


Zatem zgłoszenie podatnika do VAT jest zupełnie innym procesem i nie ma nic wspólnego z wyżej omawianym ryczałtem.


Czy każdy musi być vatowcem❓


Absolutnie nie każdy, tutaj również jak to moje ulubione słowo brzmi" to zależy" czym się zajmujemy i jakie obroty generujemy w ciągu roku podatkowego.

 


❓Zatem czy mamy wybór pomiędzy ryczałtem a vatem❓


Przykro mi, ale nie❗️ To pytanie zupełnie nie powinno istnieć, gdyż tutaj nie mamy żadnego wyboru ;)


Podsumowując mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi następnym razem zabłyśniesz będąc u swojej księgowej/księgowego i nigdy takiego pytania nie zadasz, albo co możesz zrobić najlepiej to to, że będąc w jej towarzystwie zażartujesz z tego tematu, a gwarantuję Ci że punkty u księgowej/księgowego zdobyte/


Dobrego poniedziałku.

Kancelaria Usług Księgowych Hejne S.K.

ul. Pilotów 19 U 4-5,
80-460 Gdańsk

sekretariat@hejne.pl

58 58 58 913