Przedsiębiorca pracujący zdalnie zapłaci niższy PIT

Przedsiębiorca pracujący zdalnie zapłaci niższy PIT

Co to oznacza?

Przed pandemia przedsiębiorcy działający zdalnie w swoim mieszkaniu mogli odliczyć maksymalnie 20% wysokości kosztów opłat „domowych”. Aktualnie taka osoba będzie mogła zwiększyć wysokość odliczenia nawet do 50%.

 

Co może zostać wliczone?

  • czynsz, odsetki od kredytu na mieszkanie, ubezpieczenie mieszkania, opłaty za prąd, gaz, ogrzewanie,
  • zakup mebli biurowych, akcesoriów, drukarek, sprzętu audio, oprogramowania, telewizorów,
  • koszty związane z remontem takiego biura.

 

Co trzeba zrobić?

  1. Trzeba wykazać, że czas związany z wykonywaniem czynności w mieszkaniu związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa się zwiększył, a przed okresem pandemicznym wynosił np. połowę mniej (50%).
  2. W kolejnym kroku trzeba określić jaka cześć mieszkania jest wykorzystywana do prowadzenia działalności. Po tych oszacowaniach będzie można określić jaka część kosztów będzie można odliczyć.

Uwaga!

Oczywiście przed samym odliczeniem musimy sami zadecydować czy dany koszt przyczynił się do uzyskania przychodu. Przykładem może być jedna z interpretacji, w której urząd zaliczył do takich kosztów zakup telewizora za 4,5 tyś zł. Informatyk, który wystąpił o taką interpretację wykazał, że sprzęt służy do telekonferencji z kontrahentem, co wiąże się z jego działalnością i dzięki temu generuje przychody.

Kancelaria Usług Księgowych Hejne S.K.

ul. Pilotów 19 U 4-5,
80-460 Gdańsk

sekretariat@hejne.pl

58 58 58 913