Zbliża się koniec roku, a wraz z nim czas rozliczeń podatkowych za rok 2023. Choć sama składka PIT zostanie zrealizowana dopiero po zakończeniu roku, warto już teraz zacząć myśleć o strategiach obniżania swojego podatku. Dlaczego? Bo niektóre ulgi i odliczenia wymagają wcześniejszego działania, jeszcze przed końcem bieżącego roku.
Sprawdziliśmy legalne sposoby obniżenia podatku dochodowego dla pracowników i zleceniobiorców, czyli osób opodatkowujących swoje dochody według skali PIT. Oto kilka z nich:
- Darowizny na cele pożytku publicznego: Przekazane do końca grudnia darowizny możesz odliczyć od dochodu, na cele organizacji pożytku publicznego, krwiodawstwa, kultu religijnego, czy też kształcenia zawodowego w publicznych placówkach.
- Wydatki na termomodernizację domu: Właściciele domów jednorodzinnych mogą odliczyć wydatki na termomodernizację do końca 2023 roku.
- Oszczędności na emeryturę w ramach IKZE: Osoby oszczędzające w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego mogą odliczyć wpłaty do tego konta za 2023 rok.
- Wydatki na remont zabytków: Nadal można odliczyć wydatki na remont i konserwację zabytków bez limitu.
- Ulga dla rodzin wielodzietnych: Rodzice mający czwórkę dzieci mogą nie zapłacić podatku, jeśli ich dochód nie przekroczy określonej kwoty.
- Ulga dla pracujących emerytów: Osoby po osiągnięciu wieku emerytalnego, które zrezygnowały z pobierania emerytury, mogą skorzystać z ulgi.
- Ulga na powrót dla osób wracających do kraju: Zwolnienie z PIT dla przychodów z pracy na etacie i umów dla osób powracających do Polski.
- Ulga sponsoringowa dla przedsiębiorców: Możliwość odliczenia do 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną, szkolnictwo wyższe i naukę.
- Ulga na Internet: Instalacja internetu do końca roku pozwoli odliczyć nawet do 760 zł od dochodu.
- Wyprawa pracownikom firmowej Wigilii: Koszty imprezy integracyjnej dla pracowników mogą być kosztem uzyskania przychodów. Zamiast po prostu odprowadzać środki na podatki, istnieje szansa na wykorzystanie ich w celu docenienia zaangażowania i pracy pracowników. W trakcie grudniowej Wigilii firmowej, możesz zorganizować niezapomniane wydarzenie integracyjne dla zespołu, co stanowi koszt uzyskania przychodów. Jest to doskonała okazja, aby wspólnie świętować, budować więzi i wzmacniać relacje w firmie.
- Ponadto, warto zadbać o uzupełnienie zapasów w firmowej spiżarni. Zakup kawy, herbaty, wody i przekąsek, które często podajesz podczas spotkań z kontrahentami, może być również zaliczony do kosztów, które obniżą podatek w 2023 roku. To sposób na wykorzystanie środków w celu zwiększenia komfortu w miejscu pracy oraz podkreślenia troski o potrzeby pracowników i partnerów biznesowych.
- Modernizacja biura: Remont biura może być w całości kosztem uzyskania przychodów. To doskonała okazja, aby nadać świeży wygląd swojemu miejscu pracy! Malowanie, tapetowanie czy ułożenie nowej wykładziny to tylko początek. Szukaj inspiracji, twórz środowisko pracy, które pobudza kreatywność i efektywność zespołu. Pamiętaj jednak, by wydatki nie przekroczyły 10.000 zł, aby móc zaliczyć je jako koszt natychmiastowy, unikając konieczności amortyzacji.
- Ulga za dziecko w grudniu: Za każdy miesiąc można odliczyć kwotę od podatku – jest to korzystniejsze niż pozostałe odliczenia dokonywane od dochodu.
Pamiętajcie, że każda z tych metod ma swoje warunki i ograniczenia. Zachęcamy do sprawdzenia ich szczegółów i dostosowania do swojej sytuacji. Im wcześniej zaczniesz działać, tym większe korzyści podatkowe możesz osiągnąć.