Kopie zapasowe w biurze rachunkowym

Kopie zapasowe w biurze rachunkowym

Dzisiejszy wpis nawiązuje do sytuacji jaka zdarzyła się w Strasburgu w związku ze spłonięciem serverowni OVH, gdzie wiele sklepów internetowych i nie tylko przechowuje swoje dane. 

To, że Backup w biurze rachunkowym to podstawa, o tym każdy powinien doskonale wiedzieć. 

Dzisiaj wdzięczni jesteśmy naszemu wspaniałemu informatykowi Michałowi Lewandowskiemu, za to, że dzięki własnie niemu nasze biuro jest pod tym kątem bardzo bezpieczne.  

Wiele osób wierzy, że kopiując pliki na dysk przenośny, czy kartę pamięci wykonuje ponadprzeciętne starania w kierunku zabezpieczenia danych.

Natomiast podstawą efektywnego backupu jest zasada 3,2,1

Co ona oznacza?

  • Cyfra 3 oznacza, że należy wykonywać trzy kopie każdego cennego pliku. W ten sposób rozwiązany mamy problem z ewentualną utratą danych podczas nadpisywania i edytowania plików, ale także w chwili wystąpienia niektórych błędów systemowych.
  • Cyfra 2  mówi o tym, że dane należy przechowywać na przynajmniej dwóch nośnikach. Uszkodzenie pojedynczego dysku jest wielce prawdopodobne, w szczególności, jeśli mówimy o nośnikach magnetycznych, natomiast wystąpienie jednocześnie awarii dwóch urządzeń jest prawdopodobnie  w ekstremalnych sytuacjach – np podczas pożaru.
  • Cyfra 1 oznacza, że jedna kopia danych powinna znajdować się poza miejscem przechowywania pozostałych materiałów.  Może być to zewnętrzny serwer albo dysk ustawiony poza siedzibą organizacji.

Zasada 3,2,1 zapewnia praktycznie pełne bezpieczeństwo plików. Dostępne dziś rozwiązania pozwalają na generowanie backup’ów bez naszego udziału – a cały proces może być zdecydowanie szybszy niż każdorazowe, ręczne kopiowanie danych.

Dlatego też ważne, aby przy wyborze biura rachunkowego zadać pytanie, w jaki sposób biuro dba o kopie bezpieczeństwa danych? To pokazuje, czy biuro podchodzi do tematu rozsądnie czy niskobudżetowo.

W naszej Kancelarii zasada 3,2,1 jest oczywiście wdrożona i to od kilku dobrych lat. Bo bezpieczeństwo danych naszych klientów to podstawa, a dobry informatyk w cenie. Michał tutaj z góry dziękujemy ;)

Podsumowując - dbajmy o kopie bezpieczeństwa danych swoich i naszych klientów. 

 

Żaneta Hejne - Prezes KancelariI Usług Księgowych Hejne

 

Kancelaria Usług Księgowych Hejne S.K.

ul. Pilotów 19 U 4-5,
80-460 Gdańsk

sekretariat@hejne.pl

58 58 58 913